Kategoria: ‘ Akwarystyka ’

24 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka, Hobby | Tagi: , ,

Pokarm Pokarm jest pojęciem odznaczającym się niesamowicie wszechstronnym zastosowaniem. W kontekście akwarystycznym natomiast jest to taki rodzaj pożywki, która dostarcza hodowanym w akwariach żywym organizmom odpowiednich składników oraz substancji odżywczych. W zależności od gatunków ryb trzymanych w akwarium, pokarm musi być dobrze dopasowany – tylko w taki sposób może zagwarantować to, że ryby będą dobrze odżywione, co w konsekwencji przełoży się na prawidłowy ich rozwój. Akwaryści wyszczególniają dwa elementarne rodzaje pokarmu, a mianowicie naturalny oraz sztuczny. Naturalnym pokarmem są rozmaite żywe organizmy wodne, jak dla przykładu pantofelki. Może mieć on też postać suszoną. Z kolei jeżeli chodzi o pokarm sztuczny, można wyróżnić w tym miejscu wiele jego odmian. Przykładem może być świeże albo też mrożone mięso bądź produkty pochodzenia roślinnego, jak choćby rozmaite gotowane warzywa.

 
17 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka, Hobby | Tagi: , ,

Równowaga biologiczna Równowaga biologiczna to generalnie rzecz biorąc termin bardzo dobrze wszystkim znany. Spotkać się z nim można również i w akwarystycznym kontekście. Takim właśnie mianem akwaryści określają stan, w którym warunki do hodowania zwierząt i roślin w akwarium są bardzo dobre. Równowaga pomiędzy biotopem a biocenozą jest całkowicie zachowana i rozwija się w sposób dynamiczny. Oczywiście, nie należy spodziewać się tego, iż osiągnie się równowagę biologiczną w akwarium zaraz po jego założeniu. Wymaga to pewnego czasu oraz nakładów pracy. Akwaryści szacują, iż przeciętnie jest to jakiś sześć tygodni. Jest to taki czas, kiedy mogą się dobrze ukształtować zarówno procesy nitryfikacyjne, jak i azotowy cykl. O tym, iż w akwarium jest równowaga biologiczna świadczy bardzo wiele objawów. Jeżeli jednak po sześciu tygodniach efekty nie będą zadowalające, to znaczy, że gdzieś na starcie został popełniony błąd.

 
15 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Testy akwarystyczne Testy akwarystyczne to kolejne zagadnienie w nierozerwalny sposób związane z akwarystyką. W taki właśnie sposób akwaryści nazywają chemiczne odczynniki i całe ich zestawy, które wykorzystuje się po to, ażeby mieć pojęcie o tym, jaką jakością odznacza się znajdująca się w akwarium woda. Wyszczególnia się trzy elementarne rodzaje testów akwarystycznych, a mianowicie – mieszane, paskowe oraz kropelkowe. Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione spośród nich wszystkich są testy paskowe. Tych w sprzedaży detalicznej jest zdecydowanie najwięcej. Nabyć je można bez problemu w każdym sklepie zoologicznym – nawet takim małym. Na rynku dostępne są testy akwarystyczne rozmaitych producentów. Każde z nich dostosowane są do tego, co za ich pomocą pragnie się zbadać. Trzeba oczywiście używać ich w odpowiedni i umiejętny sposób, ażeby w żaden sposób nie zaszkodzić nimi roślinom i rybom żyjącym w akwarium.

 
14 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarium morskie Akwarium morskie to już – posługując się językiem potocznym – wyższa szkoła jazdy. Na tego rodzaju hodowlę pozwolić sobie mogą ci akwaryści, którzy spełniają dwa podstawowe warunki. A zatem mają przede wszystkim już spore doświadczenie akwarystyczne, a po drugie – nie brakuje im pieniędzy. Akwaria morskie są bowiem bardzo kosztowną inwestycją. Nie chodzi może w tym momencie o sam zbiornik, ale o potrzebne do niego urządzenia – koniec końców, jego utrzymanie jest drogie. Koszta takie generuje przede wszystkim woda – jej parametry muszą bowiem utrzymywać się na stałym poziomie. Dodać w tym miejscu koniecznie trzeba także i to, że pojemności akwariów morskich rozpoczynają się od dwustu litrów w górę. Musi być w nich stworzony taki biotop, jakie morskie ryby posiadają w swoim naturalnym środowisku. W przeciwnym wypadku całe przedsięwzięcie jest skazane na niepowodzenie i pieniądze pójdą na marne.