Tag: ‘ akwarium ’

14 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarium morskie Akwarium morskie to już – posługując się językiem potocznym – wyższa szkoła jazdy. Na tego rodzaju hodowlę pozwolić sobie mogą ci akwaryści, którzy spełniają dwa podstawowe warunki. A zatem mają przede wszystkim już spore doświadczenie akwarystyczne, a po drugie – nie brakuje im pieniędzy. Akwaria morskie są bowiem bardzo kosztowną inwestycją. Nie chodzi może w tym momencie o sam zbiornik, ale o potrzebne do niego urządzenia – koniec końców, jego utrzymanie jest drogie. Koszta takie generuje przede wszystkim woda – jej parametry muszą bowiem utrzymywać się na stałym poziomie. Dodać w tym miejscu koniecznie trzeba także i to, że pojemności akwariów morskich rozpoczynają się od dwustu litrów w górę. Musi być w nich stworzony taki biotop, jakie morskie ryby posiadają w swoim naturalnym środowisku. W przeciwnym wypadku całe przedsięwzięcie jest skazane na niepowodzenie i pieniądze pójdą na marne.

 
25 stycznia 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarystyka Akwarystyka jest jedną z dziedzin wiedzy. Dotyczy ona tego, w jaki sposób należy hodować w akwariach zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Można to robić na dwa sposoby, a mianowicie amatorsko oraz zawodowo. Jest to jedno z najbardziej popularnych na całym świecie hobby. Generalnie rzecz biorąc, wyszczególnia się dwa elementarne rodzaje akwarystyki, a mianowicie morską oraz słodkowodną. Zdeterminowane jest to tym, z jakiego konkretnie środowiska pochodzą rośliny oraz zwierzęta. Ludzi zajmujących się tą dziedziną wiedzy określa się mianem akwarystów. Akwarystyka poszczyć się może naprawdę bardzo długimi tradycjami – nie jest bowiem wynalazkiem czasów współczesnych. Znana była już w czasach starożytnych. Jako pierwsi zajmowali się tym Sumerowie, chociaż nie hodowali oni ryb w celach dekoracyjnych, ale czystko konsumpcyjnych. Dopiero Chińczycy zaczęli hodować ryby w charakterze typowo ozdobnym.

 
14 stycznia 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Napowietrzacz akwarystyczny Tym, czego w żadnym wypadku nie może zabraknąć w jakimkolwiek akwarium jest napowietrzacz akwarystyczny. Potocznie jest on określany mianem brzęczyka albo akwarystycznej pompki. Jego zadaniem jest pompowanie pod lustro wody powietrza znajdującego się w otoczeniu. Brzęczyki zaliczane są do grona nie tylko najbardziej popularnych urządzeń, jakie znajdują zastosowanie w akwarystyce, ale również i najstarszych. Wynalezienie napowetrzacza stanowiło w akwarystyce prawdziwy przełom. Wprawia on wodę w odpowiedni ruch, dzięki czemu zapewniona jest jej prawidłowa cyrkulacja – ciekawostką może być w tym miejscu informacja, że bardzo długo po wynalezieniu tego urządzenia tak naprawdę o tym nie wiedziano. Nikt nie miał pojęcia o tym, w jak dużym stopniu brzęczyki wpływają na procesy nitryfikacyjne – zresztą, o ich istnieniu również nie było wówczas jeszcze wiadomo. Obecnie brzęczyki są szalenie popularne.

 
9 stycznia 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarium Jednymi z przedmiotów, jakie nieodłącznie kojarzą się z akwarystyką są oczywiście akwaria. Mówiąc najogólniej, należy pod tym pojęciem rozumieć zbiorniki, w których hoduje się zwierzęta ze wskazaniem na ryby oraz roślinność. Akwaria mogą charakteryzować się bardzo różnymi kształtami. Różnią się od siebie także pojemnością – występuje tutaj rozpiętość od paru litrów do kilkudziesięciu. Co najmniej jedna ściana akwarium jest wykonana z przezroczystego materiału, dzięki czemu akwarysta może swą hodowlę kontrolować. Poza tym dzięki temu można ją również w ładny sposób eksponować. Zazwyczaj wszystkie ściany akwarium wykonane są z takiego materiału. Słowo „akwarium” pojawiło się w użyciu po raz pierwszy na początku lat pięćdziesiątych dziewiętnastego stulecia. Wprowadzenie tego terminu to zasługa Philipa Henry’ego Gosse’a – przyrodnika rodem z Wielkiej Brytanii. Do akwarium potrzebne jest wyposażenie.