Tag: ‘ rybki ’

24 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka, Hobby | Tagi: , ,

Pokarm Pokarm jest pojęciem odznaczającym się niesamowicie wszechstronnym zastosowaniem. W kontekście akwarystycznym natomiast jest to taki rodzaj pożywki, która dostarcza hodowanym w akwariach żywym organizmom odpowiednich składników oraz substancji odżywczych. W zależności od gatunków ryb trzymanych w akwarium, pokarm musi być dobrze dopasowany – tylko w taki sposób może zagwarantować to, że ryby będą dobrze odżywione, co w konsekwencji przełoży się na prawidłowy ich rozwój. Akwaryści wyszczególniają dwa elementarne rodzaje pokarmu, a mianowicie naturalny oraz sztuczny. Naturalnym pokarmem są rozmaite żywe organizmy wodne, jak dla przykładu pantofelki. Może mieć on też postać suszoną. Z kolei jeżeli chodzi o pokarm sztuczny, można wyróżnić w tym miejscu wiele jego odmian. Przykładem może być świeże albo też mrożone mięso bądź produkty pochodzenia roślinnego, jak choćby rozmaite gotowane warzywa.

 
17 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka, Hobby | Tagi: , ,

Równowaga biologiczna Równowaga biologiczna to generalnie rzecz biorąc termin bardzo dobrze wszystkim znany. Spotkać się z nim można również i w akwarystycznym kontekście. Takim właśnie mianem akwaryści określają stan, w którym warunki do hodowania zwierząt i roślin w akwarium są bardzo dobre. Równowaga pomiędzy biotopem a biocenozą jest całkowicie zachowana i rozwija się w sposób dynamiczny. Oczywiście, nie należy spodziewać się tego, iż osiągnie się równowagę biologiczną w akwarium zaraz po jego założeniu. Wymaga to pewnego czasu oraz nakładów pracy. Akwaryści szacują, iż przeciętnie jest to jakiś sześć tygodni. Jest to taki czas, kiedy mogą się dobrze ukształtować zarówno procesy nitryfikacyjne, jak i azotowy cykl. O tym, iż w akwarium jest równowaga biologiczna świadczy bardzo wiele objawów. Jeżeli jednak po sześciu tygodniach efekty nie będą zadowalające, to znaczy, że gdzieś na starcie został popełniony błąd.

 
25 stycznia 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarystyka Akwarystyka jest jedną z dziedzin wiedzy. Dotyczy ona tego, w jaki sposób należy hodować w akwariach zarówno zwierzęta, jak i rośliny. Można to robić na dwa sposoby, a mianowicie amatorsko oraz zawodowo. Jest to jedno z najbardziej popularnych na całym świecie hobby. Generalnie rzecz biorąc, wyszczególnia się dwa elementarne rodzaje akwarystyki, a mianowicie morską oraz słodkowodną. Zdeterminowane jest to tym, z jakiego konkretnie środowiska pochodzą rośliny oraz zwierzęta. Ludzi zajmujących się tą dziedziną wiedzy określa się mianem akwarystów. Akwarystyka poszczyć się może naprawdę bardzo długimi tradycjami – nie jest bowiem wynalazkiem czasów współczesnych. Znana była już w czasach starożytnych. Jako pierwsi zajmowali się tym Sumerowie, chociaż nie hodowali oni ryb w celach dekoracyjnych, ale czystko konsumpcyjnych. Dopiero Chińczycy zaczęli hodować ryby w charakterze typowo ozdobnym.