Tag: ‘ woda ’

27 lutego 2014

Kategoria: Zwierzęta | Tagi: , ,

Zwierzęta ziemnowodne Mianem zwierząt ziemnowodnych będą określane stworzenia które część swojego życia spędzają w wodzie lub na niej. Wśród nich znaleźć można pływające ptaki (na przykład kaczki czy łabędzie), gady (żółwie rzeczne oraz błotne), płazy (znane wszystkim żaby) czy ssaki (bobry czy wydry). Ziemnowodne ptaki mają charakterystyczną budowę. Pomiędzy palcami ich nóg rozpięte są półprzeźroczyste błony pławne umożliwiające poruszanie się po powierzchni wody. Ziemnowodne żółwie część życia spędzają w jeziorach bowiem na lądzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Znane wszystkim żaby to także zwierzęta ziemnowodne. W pierwszych etapach ich egzystencji, gdy istnieją jedynie jako jajka lub kijanki w ogóle nie wychodzą z wody. Potem ta sytuacja ulega zmianie i dorosłe żaby z chęcią przebywają na bardziej suchych powierzchniach. Ziemnowodne ssaki potrafią świetnie pływać oraz polować na przykład na ryby, z czego szczególnie znane są wydry. Bobry kojarzone są z budowania żeremi czyli wielkich kopców zbudowanych ze sklejonych mułem gałęzi.

 
19 lutego 2014

Kategoria: Zwierzęta | Tagi: , ,

Zwierzęta morskie Pierwszym skojarzeniem przychodzącym na myśl po usłyszeniu hasła „zwierzęta morskie” są oczywiście ryby. Istnieje mnóstwo gatunków tych specyficznych zwierząt. Część z nich, jak na przykład śledzie, są masowo łowione przez ludzi, a następnie trafiają na nasze stoły pod postacią różnych smacznych dań. Głębiny oceanu zamieszkują ryby mające różne właściwości – piękne kolory, płetwy o specyficznych kształtach, ostre zęby czy przyczepione do pysków świecące „lampiony”. Największą i wzbudzającą najwięcej emocji morską rybą jest oczywiście rekin. Te piękne zwierzęta bywały bohaterami wielu katastroficznych filmów z których najbardziej znanymi jest seria wyreżyserowana przez Stevena Spielberga pod tytułem Szczęki. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie rekiny to ludożercze bestie – istnieją wśród nich gatunki całkowicie łagodne. Niewątpliwie najsympatyczniejszymi morskimi zwierzętami są niezwykle inteligentne delfiny. Także walenie, takie jak orki czy wieloryby, mają swoich miłośników i nie są to na pewno grasujący po oceanach kłusownicy.

 
15 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Testy akwarystyczne Testy akwarystyczne to kolejne zagadnienie w nierozerwalny sposób związane z akwarystyką. W taki właśnie sposób akwaryści nazywają chemiczne odczynniki i całe ich zestawy, które wykorzystuje się po to, ażeby mieć pojęcie o tym, jaką jakością odznacza się znajdująca się w akwarium woda. Wyszczególnia się trzy elementarne rodzaje testów akwarystycznych, a mianowicie – mieszane, paskowe oraz kropelkowe. Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione spośród nich wszystkich są testy paskowe. Tych w sprzedaży detalicznej jest zdecydowanie najwięcej. Nabyć je można bez problemu w każdym sklepie zoologicznym – nawet takim małym. Na rynku dostępne są testy akwarystyczne rozmaitych producentów. Każde z nich dostosowane są do tego, co za ich pomocą pragnie się zbadać. Trzeba oczywiście używać ich w odpowiedni i umiejętny sposób, ażeby w żaden sposób nie zaszkodzić nimi roślinom i rybom żyjącym w akwarium.

 
14 lutego 2014

Kategoria: Akwarystyka | Tagi: , ,

Akwarium morskie Akwarium morskie to już – posługując się językiem potocznym – wyższa szkoła jazdy. Na tego rodzaju hodowlę pozwolić sobie mogą ci akwaryści, którzy spełniają dwa podstawowe warunki. A zatem mają przede wszystkim już spore doświadczenie akwarystyczne, a po drugie – nie brakuje im pieniędzy. Akwaria morskie są bowiem bardzo kosztowną inwestycją. Nie chodzi może w tym momencie o sam zbiornik, ale o potrzebne do niego urządzenia – koniec końców, jego utrzymanie jest drogie. Koszta takie generuje przede wszystkim woda – jej parametry muszą bowiem utrzymywać się na stałym poziomie. Dodać w tym miejscu koniecznie trzeba także i to, że pojemności akwariów morskich rozpoczynają się od dwustu litrów w górę. Musi być w nich stworzony taki biotop, jakie morskie ryby posiadają w swoim naturalnym środowisku. W przeciwnym wypadku całe przedsięwzięcie jest skazane na niepowodzenie i pieniądze pójdą na marne.